|

KAŇK

Kaňk je jedna ze dvanácti místních částí a jedno ze sedmi katastrálních území města Kutná Hora. Nachází se 3 km severně od centra Kutné Hory. V současnosti je zde 312 adres.

 23. února 2006 – Radnice v Kaňku – Timichal, web wikipedia.cz

Kaňk vznikl ve druhé polovině 13. století současně s nedalekou Kutnou Horou v souvislosti s objevem rozsáhlých nalezišť arsenu, stříbra a také mědi. Původní hornická osada tvořící předměstí Kutné Hory byla Ferdinandem II. roku 1621 povýšena na město se stejnými právy, jaká měla samotná Kutná Hora. Těžební činnost probíhala v okolí Kaňku až do 20. století, kdy se zde těžily zinkové a olověné rudy. Těžba také dala Kaňku jméno, neboť německý název Gang znamená mj. důlní chodbu. Roku 1950 byly obce Kaňk, Perštejnec a Sedlec připojeny ke Kutné Hoře, i přesto, že stavebně zůstává Kaňk oddělen.

23. února 2006 – Kostel svatého Vavřince v Kaňku – Timichal, web wikipedia.cz

Kostel sv. Vavřince v Kaňku je pozdně gotický kostel, obsahující sanktuárium a kazatelnu patřící k nejvýznamnějším pozdně gotickým sochařským pracím v Čechách. Radnice s ohradní zdí pochází z roku 1526, v letech 1739 a 1769 byla přestavěna barokně a opatřena mansardovými střechami.

7.února 2013 – Autobus linky F3 u zastávky Na Pašince – Pavel Hypš

Železnici v Kaňku nenajdeme. Nejblíže je železniční stanice Kutná Hora-město na trati 235 Kutná Hora – Zruč nad Sázavou. Na ní navazují na hlavním nádraží v Kutné Hoře trať 230 Havlíčkův Brod – Čáslav – Kutná Hora – Kolín a ve Zruči nad Sázavou trať 212 do Čerčan a Světlé nad Sázavou.

 7.září 2013 – Autobus linky F3 na zastávce U kostela – Pavel Hypš

Prokazatelně roku 1954 byla již v provozu linka ČSAD číslo 01840, vedená v trase Kutná Hora, Náměstí 1. máje – Kaňk, U kostela – Kolín, Hlavní nádraží. V roce 1960 ji nahradila kutnohorská městská linka pod označením 01831C v trase Kutná Hora, Palackého náměstí – Kaňk. Od roku 1966 se pak stala linkou městské dopravy číslo 2, s ukončením v Kutné Hoře na autobusovém nádraží. O pět let později se v rámci rozšíření sítě mění její číslo na 3 a zároveň je v Kaňku prodloužena k místnímu závodu. Další změny trasy již probíhaly pouze na území Kutné Hory.

7.února 2013 – Konečná linky F3 v Kaňku u místního závodu – Pavel Hypš

Od 17. července 2005 do Kaňku jezdí pod označením Středočeské integrované dopravy linka F3, přičemž vybrané spoje v ranní špičce v Kutné Hoře zajíždí na sídliště Šipší nebo k poliklinice. Je na ní vedeno pouze 5 páru spojů v pracovní dny, jinak je Kaňk obsluhován meziměstskými linkami F16 Kutná Hora – Kaňk – Kolín a F56 Čáslav – Kutná Hora – Kaňk – Kolín. Dole na hlavní silnici na zastávce Kaňk, Skalka zastavuje ještě linka F41 Čáslav – Církvice – Kolín – Ovčáry, je však z obce velmi špatně dostupná. Všechny jmenované linky jezdí pouze pracovní dny, nejbližší zastávkou obsluhovanou o víkendech je autobusové nádraží v Kutné Hoře.

7.února 2013 – Linka F16 na cestě z Kaňku do Kolína – Pavel Hypš

Kaňk je spolu s celou Kutnou Horou zařazen v tarifní zóně 24 (F24), jednotlivé jízdné tudíž činí 12 korun, resp. 10 při placení z čipové karty. Na čipovou kartu je možné nahrát měsíční nebo čtvrtletní předplatné.

7.února 2013 – Linka F16 při cestě z Kaňku do Kutné Hory – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Editace textu: Tomáš Slavětínský
Zdroje: web wikipedia.cz (obec Kaňk), jízdní řády ČSAD středočeského kraje z vybraných let, kr-stredocesky.cz (Tarif SID)
Text zveřejněn: 7 února 2013
Poslední aktualizace: 15. května 2014

Podobné příspěvky

5 Komentářů

  1. Pingback: yehyeh.com
  2. Pingback: from this source
  3. Pingback: website

Napsat komentář