|

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ

Moravskoslezský kraj (dříve také jako Ostravský kraj) se nachází na severovýchodě České republiky. V Česku sousedí se Olomouckým a Zlínským krajem, za hranicemi polská vojvodství Opolské a Slezské.

S necelými 300 tisíci obyvateli je nejlidnatějším městem v kraji Ostrava. Nad 50 tisíc obyvatel mají ještě města Havířov, Opava, Frýdek-Místek a Karviná.

Na území kraje dříve existovala síť příměstských úzkorozchodných tramvajových tratí, spojující města Ostrava, Bohumín, Karviná, Rychvald, Petřvald a Orlová. Na hranicích se dále nacházela krátká tramvajová trať z Českého Těšína do polského Těšína a drobná síť fungovala také v Opavě. Dnes v celém kraji jezdí již jen městské tramvaje v Ostravě.

Tramvaje v Ostravě doplňují také trolejbusy. Ty nahradily i tramvaje v Opavě. Čistě autobusová městská doprava je provozována ve městech Bruntál, Český Těšín, Frýdek-Místek, Havířov, Karviná, Krnov, Nový Jičín, Orlová, Studénka a Třinec.

Městské autobusy z Ostravy zasahují až do měst Hlučín, Petřvald, Klimkovice, Vratimov a také do Šenova, kde se potkávají s městskými autobusy z Havířova. Regionální autobusové linky s místními spoji fungují v Bílovci, Bohumíně, Kopřivnici, Rýmařově a Vrbně pod Pradědem.

Většina regionálních autobusových linek a také všechny tramvaje a trolejbusy jsou zařazeny do Ostravského dopravního integrovaného systému ODIS. Jízdné je zónové.

Andělská HoraBílovec
BohumínBruntál
BrušperkBřidličná
Budišov nad BudišovkouČeský Těšín
Dolní BenešovDvorce
Frenštát pod RadhoštěmFryštát
Frýdek-MístekFrýdlant nad Ostravicí
FulnekHavířov
HlučínHorní Benešov
Horní MěstoHradec nad Moravicí
JablunkovJanov
KarvináKateřinky
KlimkoviceKopřivnice
KravařeKrnov
Mariánské HoryMěsto Albrechtice
Nový BohumínNový Jičín
OdryOpava
OrlováOsoblaha
OstravaPaskov
PetřvaldPříbor
PřívozRychvald
RýmařovRýžoviště
Slezská OstravaStudénka
ŠenovTřinec
VítkovVítkovice
VratimovVrbno pod Pradědem

Podobné příspěvky

5 Komentářů

  1. Pingback: go to my site

Napsat komentář