|

JÁCHYMOV

Jáchymov je lázeňské město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar. Žije zde přibližně tři tisíce obyvatel. Nacházejí se zde unikátní lázně, využívající k léčbě radonovou vodu.

18. ledna 2013 – Kostel svatého Jáchyma na Náměstí Republiky – Pavel Hypš

První písemná zmínka o obci v těchto místech pochází již z roku 1300 v souvislosti s kolonizační činností kláštera premonstrátů v Teplé, kdy byly založeny osady Werlesgrün, Hanau (Hagenau) a právě Conradsgrün s železným hamrem a nevýznamnou těžbou stříbra. Město Jáchymov bylo založeno v roce 1516 na troskách zaniklého Conradsgrünu poté, co zde bylo objeveno velké naleziště stříbra. Na konci 19. století objevila Marie Curie-Skłodowská v jáchymovské uranové rudě prvek radium, za což později získala Nobelovu cenu. Doly dnes (s výjimkou Svornosti) již nejsou v provozu a například v areálu dolu Eduard se dnes nacházejí tratě a střelnice na biatlon.

18. ledna 2013 – Hornický dům před demolicí – Pavel Hypš

Historické jádro Jáchymova z šestnáctého století je dnes městskou památkovou zónou. Jedná se o ucelený soubor goticko – renesančních patricijských domů. U cesty směrem na Horní Žďár se nacházejí pozůstatky Petrova mlýna, nejstaršího dochovaného vodního mlýna v České republice.

18. ledna 2013 – Budova městského úřadu – Pavel Hypš

Dnes se Jáchymov skládá ze šesti místních částí: centrum Jáchymova (včetně už zaniklé obce Popov), Mariánská, Nové Město, Suchá, Vršek a Zálesí.

15. ledna 2018 – Pozůstatek hradu Freudenstein v Novém Městě – Pavel Hypš

V okolí Jáchymova je i několik lyžařských vleků, sjezdových a běžkařských tratí a občas se tu konají i závody v lyžařském orientačním běhu. Přibližně 3 km od Jáchymova se nachází dolní stanice sedačkové lanovky na Klínovec.

15. ledna 2018 – Jáchymovský skiareál Náprava – Pavel Hypš

V roce 1957 Jáchymov přišel i o železniční trať z nedalekého Ostrova vybudovanou v roce 1896. Tato trať byla postavena při příležitosti výstavby železnice z Chomutova do Chebu. Na trati se nacházel nejkratší železniční tunel v České republice. Na tělese dráhy je dnes cyklostezka, jáchymovská nádražní budova se nedochovala.

14. května 2015 – Cyklostezka v místech zrušené železniční tratě – Pavel Hypš

Od roku 1963 v Jáchymově končila zkušební trolejbusová trať, na které byly zkoušeny trolejbusy vyráběné podnikem Škoda v Ostrově. Po ukončení výroby v ostrovském závodě v roce 2004 byla tato trať zrušena. Nikdy nebyla využívána pro běžnou přepravu cestujících.

13. dubna 1996 – Škoda 14Tr při zkušebních jízdách v Jáchymově – web prazsketramvaje.cz

Od 3. května 2005 má Jáchymov jednu linku městské autobusové dopravy. Původně její provoz zajišťoval soukromý dopravce Jaroslav Doležal z Mincovní ulice v Jáchymově. Od 1. ledna 2009 její provoz formálně převzaly Služby města Jáchymov, která však nadále zaměstnávají pana Doležala jako řidiče.

18. ledna 2013 – Mercedes-Benz Sprinter na městské lince během přestávky poblíž náměstí – Pavel Hypš

Trasa městské dopravy je projížděna v několika variantách, které jdou shrnout do podoby: RADNICE – (Slovany, Domov pro seniory) – Střed – (Žižkova rozcestí (T) – ŠKOLA) – (Kulturní dům (T) – Currie (Z) – Pošta) – Pod panoramou (Z) – FIBICHOVA.

18. ledna 2013 – Mercedes-Benz Sprinter na městské lince v zastávce Střed – Pavel Hypš

Během působení dopravce Jaroslava Doležala se na lince městské dopravy vystřídalo několik midibusů, jmenovitě Chavdar C-51, Mercedes-Benz O309, Ikarus-Avia 553, Ford Transit a Mercedes-Benz Sprinter 412D.

15. ledna 2018 – Mercedes-Benz Sprinter na městské lince v zastávce Střed – Pavel Hypš

Dnes je provoz zajišťován novějším midibusem Mercedes-Benz Sprinter, který je prvním vozidlem Služeb města Jáchymov, jež nebylo pořízeno jako ojeté. Na lince je vedeno celkem 11 spojů, přičemž všechny zastávky po trase obsluhují jen dva odpolední spoje.

15. ledna 2018 – Mercedes-Benz Sprinter na městské lince v obratišti Radnice – Pavel Hypš

Vzhledem ke kopcovitému terénu jsou pro místní dopravu využívány také regionální autobusové linky. Trasou spojující zastávky Lázně, Střed a Radnice projíždějí čtyři linky dopravce Dopravní podnik Karlovy Vary z Karlových Varů, Ostrova a Božího Daru. Ostatní autobusové linky zde projíždějí zpravidla pouze jednou za den.

14. května 2015 – Karosa C954E na regionální lince číslo 102 v zastávce Lázně – Pavel Hypš

Léčebné lázně Jáchymov zajišťují stříbrným vozem Ford Transit částečně neveřejnou dopravu, určenou především lázeňským hostům. V časech 8:10 a 10:45 vyjíždí minibus z nádraží v Ostrově a přepravu můžou využít i běžní cestující, ovšem za 50,- Kč. V odpoledních časech a v opačném směru jsou jízdy realizovány pouze na objednávku.

18. ledna 2013 – Lázeňský midibus na náměstí – Pavel Hypš

K přepravě po městě lze od prosince do března využívat také jáchymovského skibusu. Ten je veden v trase: RADNICE – Náměstí Republiky – Střed – Lidická – Panorama – Curie – Lanová dráha Jáchymov. Při příznivých sněhových podmínkách jezdí 4 až 5 párů spojů denně, z čehož vždy dva jedou pouze z Panoramy k lanové dráze.

15. ledna 2018 – Mercedes-Benz Tourismo na jáchymovském skibusu během přestávky u zastávky Panorama – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Jáchymov, Železniční trať Ostrov nad Ohří – Jáchymov), web idos.cz, web seznam-autobusu.cz, web spvd.cz (Jáchymov)
Text zveřejněn: 15. října 2018

Podobné příspěvky