|

HŘEBEČNÁ

Hřebečná (německy Hengstererben) je dnes satelitní částí města Abertamy v okrese Karlovy Vary, v minulosti se však jednalo o poměrně rozvinuté město. Žije přibližně 50 obyvatel, ještě při sčítání obyvatel roku 1930 zde však bylo evidováno 1224 obyvatel.

24. června 2015 – Příjezd do dnešní obce Hřebečná – Pavel Hypš

První písemná zmínka o obce pochází z roku 1720. K založení obce došlo především kvůli rozsáhlé těžbě stříbra a cínu, nedaleký důl Mauritius byl založen roku 1544. Po válce a následném odsunu Němců odešlo z Hřebečné více než 900 obyvatel a veškerá budovaná občanská vybavenost rázem zanikla.

15. ledna 2018 – Muzeum historie těžby a mineralogie – Pavel Hypš

Severně od Hřebečné se nachází ústí štoly Kryštof, která je zpřístupněnou částí historického dolu Mauritius zapsaného na seznam národních kulturních památek České republiky. Odsunem obyvatel nejvíce utrpěla čtvrť Erb (směrem k Božidarskému Špičáku), kde dnes již nestojí jediný dům a postupně zaniká i cesta. Ve středu obce, při členění na čtvrtě zvaném Grund, se zachovala budova školy, delší dobu již ale nefunguje.

15. ledna 2018 – Opuštěná škola v Hřebečné – Pavel Hypš

K nejbližší železnici se muselo chodit z Hřebečné přes Abertamy do Perninku, vzdáleného 6 km. Přímo do Hřebečné dříve zajížděl autobus. Naposledy je doložen z roku 2001, kdy sem byl veden už jen jediný spoj do Abertam. Dnes veřejná doprava v Hřebečné neexistuje, nejbližší autobusová zastávka je vzdálena od středu Hřebečné 2,1 km, na náměstí v Abertamech.

  1. ledna 2018 – Bývalou autobusovou zastávku v Hřebečné dnes okupují popelnice – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Hřebečná), web znkr.cz (Hřebečná), web mapy.cz, text Dopravní webovky o městě Abertamy
Text zveřejněn: 24. října 2018

Podobné příspěvky

Napsat komentář