|

NOVÝ KNÍN

Nový Knín je město na Příbramsku, asi 10 km od Dobříše. Městem protéká říčka Kocába. V okolí města se nacházejí zbytky důlních děl, vesměs jsou nepřístupné. Část štol pod vrchem Chvojnou je využita pro potřeby laboratoře Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR.

28. května 2015 – Náměstí v Novém Kníně – Pavel Hypš

Jako dvorec Nový Knín je připomínán již roku 1186, kdy zde pobýval a jednal kníže Bedřich. V roce 1319 vydal Štěpán z Tetína vsi německé zákupní právo. Král Jiří z Poděbrad dal roku 1461 Novému Knínu práva královského města.

1936 – Náměstí v Novém Kníně – sbírka Muzeum zlata Nový Knín

Historické jádro města je od roku 1990 městskou památkovou zónou. Přímo na náměstí stojí kostel svatého Mikuláše, který byl původně vybudován jako románský. Později byl rozšiřován a přestavován goticky a barokně. Výrazná rekonstrukce proběhla v roce 1937.

28. května 2015 – Kostel svatého Mikuláše – Pavel Hypš

Jádro původního Nového Knína leží na jejím pravém břehu, na levém břehu pak leží jádro v minulosti samostatné vsi Starý Knín, která po roce 1960 s Novým Knínem administrativně splynula, a to včetně číslování domů. Dnes jsou součástí města i dříve samostatné obce Hranice, Chramiště, Kozí Hory, Libčice a Sudovice.

28. května 2015 – Náves v Libčicích – Pavel Hypš

Železniční trať ani stanice na území města nejsou. Železniční trať číslo 210 míjí město ve vzdálenosti zhruba 3 km, nejbližšími železničními zastávkami jsou Malá Hraštice a Mokrovraty. Veřejnou dopravu zajišťují výhradně autobusy.

12. července 2013 – Autobusy linek PID a SID na náměstí v Novém Kníně – Pavel Hypš

Ve městě se potkávají ze dvou směru autobusové linky Pražské a Středočeské integrované dopravy. Stěžejní dopravní spojení s Prahou zajišťuje linka PID číslo 361. Doplněná je školními spoji linky číslo 439, vedené podobným směrem v části trasy. Linka číslo 488 spojuje Nový Knín s městem Mníšek pod Brdy.

12. července 2013 – Linka PID číslo 488, otáčející se během výluky v zastávce Nový Knín, sokolovna – Pavel Hypš

Trasa středočeské linky D51 vede z Nového Knína přes Dobříš do okresního města Příbram. Další středočeské linky mají pouze místní charakter a jen několik spojů v pracovní dny. Jsou jimi linky D52 k rekreačnímu středisku Živohošť a D53 do obce Dražetice.

30. října 2012 – Linka SID D51 z Nového Knína do Příbrami – Pavel Hypš

Oficiální městská doprava v Novém Kníně není, a ani trasa žádné autobusové linky není omezena pouze na katastrální území města. Za místní dopravu lze však označit vybrané spoje linky PID číslo 488 jedoucí z náměstí do Libčic a linky SID D53 z náměstí do Chramiště.

28. května 2015 – Místní spoj linky číslo 488 v obratišti Nový Knín, Libčice – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web idos.cz, web wikipedia.cz (Nový Knín)
Poslední aktualizace: 28. května 2015

Podobné příspěvky

3 Komentáře

  1. Pingback: ASKMEPLAY

Napsat komentář