|

ANNABERG-BUCHHOLZ

Annaberg-Buchholz je historické hornické město na úpatí Krušných hor 10 km severně od českých Vejprt. Město se rozkládá na březích říčky Sehmy na úpatí kopce Pöhlberg (832 m). Má rozlohu 27,7 km² a v roce 2010 zde žilo téměř 22 tisíc obyvatel.

1. března 2015 – Pohled na město ze západu – Pavel Hypš

Ve 12. století bylo okolní území osídleno rolníky z Durynska. Ti zakládali v lesích vesnice, jejichž části se v některých případech zachovaly dodnes. Na konci 15. století byly objeveny v kopcích nad údolím Sehmy zásoby stříbra. Roku 1496 bylo založeno nedaleko ložisek nové město, které později získalo jméno Sankt Annaberg.

1. března 2015 – Hlavní náměstí v Annabergu – Pavel Hypš

V roce 1945 byly Annaberg a Buchholz na příkaz sovětské okupační moci sjednoceny v jeden městský celek. Pokusy o sjednocení existovaly už dříve – roku 1913 odmítla městská rada Annabergu návrh Buchholzu na sloučení a v roce 1919 vše ztroskotalo pro změnu na podmínce Annabergu, který požadoval pouze začlenění Buchholzu a odmítal rovnocenné sjednocení obou celků. I přes odpor města Buchholz došlo k oficiálnímu sjednocení obou měst 1. ledna 1949.

1. března 2015 – Rozhledna a hotel Pöhlberg – Pavel Hypš

Kostel svaté Anny je hlavním znakem města, který je viditelný ze širokého okolí. Jde o pozdněgotický kostel, dokončený roku 1525. Protestantský kostel je velmi bohatě vyzdoben. Mimo nádherné křížové klenby stojí za zmínku například malba dolu ze 16. století na zadní straně hornického oltáře.

1. března 2015 – Kostel svaté Anny – Pavel Hypš

Vybudování železniční trati ze Saské Kamenice proběhlo v roce 1866. Nejvýznamnější nádražím ve městě je Dolní nádraží, kde zastavují všechny vlaky. Budova Dolního nádraží je trvale uzavřena a nastupuje se pouze ze středového nástupiště. Dále jsou na území města ještě zastávky Střed a Jih.

1. března 2015 – Dolní nádraží s opuštěnou nádražní budovou – Pavel Hypš

Místní autobusový dopravce RVE provozuje regionální autobusové linky, především do měst Aue, Saské Kamenice nebo Schwarzenberg. Linky číslo 210 a 411 jedou mj. přes obec Bärenstein, kde se dá přes hraniční přechod přejít českých Vejprt. Přímou linku číslo 400 do Drážďan zajišťuje společně s dopravcem Regiobus se sídlem ve městě Mittweida.

1. března 2015 – Regionální linka číslo 415 do města Aue – Pavel Hypš

Nedaleko centra města se nachází autobusové nádraží. Zajímavostí je linka Dopravy Ústeckého kraje číslo 583, která jezdí pětkrát denně z autobusového nádraží Annaberg-Buchholz do českých Vejprt. O víkendech pokračuje přímo jako linka číslo 600 do Klášterce nad Ohří a Kadaně, ve všední dny je zajištěna návaznost.

1. března 2015 – Iveco Crossway Line vypravený na linku číslo 583 na autobusovém nádraží Annaberg-Buchholz – Pavel Hypš

V souměstí funguje městská autobusová doprava o sedmi linkách, označených písmeny A až G. Dopravcem je, stejně jako v případě regionální dopravy, firma RVE. Nejdůležitější linkou je linka A, která je také jediná v provozu celodenně a celotýdenně.

1. března 2015 – Autobus MAN Lion´s City vypravený na linku na hlavním náměstí – Pavel Hypš

Linka B je v provozu v pracovní dny a dva spoje o víkendech. Linka E v pracovní dny a v sobotu dopoledne. Zbylé linky mají pouze několik spojů během pracovních dnů. Linky A, C a D jsou vedeny pouze po městě, ostatní obsluhují i nejbližší obce v okolí.

1. března 2015 – Spoj městské dopravy jedoucí část trasy po lince A a část po lince B – Pavel Hypš

Na východě města, ve čtvrti Geyersdorf, se nachází lyžařský vlek táhlového typu, na vrch hory Pöhlberg. Dlouhý je přibližně 500 metrů a překonává výškový rozdíl 100 metrů, v nadmořské výšce 660 až 760 metrů. V provozu je při příznivých sněhových podmínkách vždy od úterý do neděle.

1. března 2015 – Lyžařský vlek na vrch Pöhlberg – Pavel Hypš

Zdroje: web idos.cz (jízdní řád 001583), web kr-ustecky.cz (návaznosti linky číslo 583), web rve.de, web wikipedia.cz (Annaberg-Buchholz), web wikipedia.de (Annaberg-Buchcholz), web skilift-geyersdorf.de

Podobné příspěvky

Napsat komentář