|

MĚSTO TOUŠKOV

5. dubna 2016 – Karosa C934E na lince 460151 z Města Touškov do Pňovan – Pavel Hypš

Město Touškov (v latinských textech Tuscowe, německy Stadt Tuschkau) je město o více než 2 tisících obyvatelích v okrese Plzeň-sever v Plzeňském kraji, přibližně 10 km na západ od Plzně. Na jihu podél města teče řeka Mže.

5. dubna 2016 – Dolní náměstí ve Městě Touškov – Pavel Hypš

První písemná zmínka o osadě Touškov pochází z falza o založení benediktinského kláštera v Kladrubech z roku 1115. V další správě z roku 1231 je již Touškov nazýván trhovou vsí, čili městečkem. Dne 12. srpna 1543 král Ferdinand I. Habsburský povýšil Touškov na město.

5. dubna 2016 – Radnice a morový sloup – Pavel Hypš

Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Ve městě se nachází pozdně barokní kostel Narození svatého Jana Křtitele od Antonína Haffeneckera. Dále je zde fara, kaple, morový sloup Nejsvětější Trojice, řada historických domů a bývalá věznice.

5. dubna 2016 – Kostel Narození svatého Jana Křtitele – Pavel Hypš

Součástí Města Touškov je malá vesnice Kůští. Nachází se asi 3,5 km na severovýchod od centra města. Je zde evidováno 38 adres a žije zde přibližně 50 obyvatel. První písemná zmínka o Kůští pochází z roku 1341.

5. dubna 2016 – Náves v Kůští – Pavel Hypš

Železniční tratě se Městu Touškov vyhnuly. Nejbližší zastávka je na trati číslo 170 (Beroun – Plzeň – Cheb) v obci Kozolupy, umístěné od Města Touškov přibližně 2 km na jih. V minulosti zastávka nesla název Touškov-Kozolupy (Tuschkau-Kosolup).

1944 – Jízdní řád s vyznačenou zastávkou Touškov-Kozolupy – web zelpage.cz

Ze zmíněné železniční zastávky je doložen z roku 1906 provoz poštovního dostavníku do Města Touškov, uváděného tehdy v jízdních řádech jako Touškov nad Mží. V průběhu 20. let začaly ve stejné trase jezdit autobusy, později prodloužené z Města Touškov do Lišťan.

Srpen 1914 – Jízdní řád poštovního přípoje ve Městě Touškov – sbírka Poštovní muzeum Praha

Dnes do Touškova zajíždí šest regionálních autobusových linek dopravce ČSAD Plzeň, směřujících převážně do Plzně. Dalšími významnějšími cíli místních linek jsou Nýřany, Bezdružice nebo Konstantinovy Lázně.

5. dubna 2016 – SOR C9.5 na lince 460090 v areálu Novem Car Město Touškov, kde se nachází konečná zastávka vybraných spojů – Pavel Hypš

Od roku 2005 zajíždí do Města Touškov také městská autobusová doprava z Plzně. Zpočátku se jednalo o vybrané spoje linky číslo 39 (Plzeň, Košutka, Krašovská – Město Touškov). Dnes tudy vedou trasy linek číslo 56 (Plzeň, Vinice – Město Touškov), 57 (Plzeň, U Ježíška – Město Touškov – Kůští) a jeden spoj noční linky N5 (Plzeň, Radobyčice – Město Touškov).

5. dubna 2016 – Solaris Urbino 18 na lince číslo 56 vyčkává odjezdu z autobusového stanoviště Město Touškov – Pavel Hypš

Místní dopravní obsluhu Města Touškov zajišťují vybrané spoje regionální autobusové linky 460110, vedené z autobusového stanoviště nebo z průmyslového areálu Novem Car do satelitní části Kůští. Vzhledem k absenci přímé silnice mezi oběma částmi města linka cestou obsluhuje ještě samostatnou obec Čeminy.

5. dubna 2016 – Garantovaně nízkopodlažní spoj místní linky 460110 přijíždí do Kůští – Pavel Hypš

Zdroje: jízdních řády poštovních dostavníků a autobusů z vybraných let (sbírka Poštovní muzeum Praha), web mapy.cz, web wikipedia.cz (Kůští, Město Touškov), web zelpage.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář