|

SALDUS

13. srpna 2018 – Mercedes-Benz Integro na lince z Broceni do Saldusu Pavel Hypš

Saldus (česky Sladký) je město v Lotyšsku s přibližně 12 tisíci obyvateli. Nachází se 119 km od hlavního města Lotyšska, Rigy. Podle počtu obyvatel je v Lotyšsku 16. největším městem.

13. srpna 2018 – Kalpacké náměstí; vlevo na fotografii salduská radnice – Pavel Hypš

Zámek Saldus je poprvé zmiňován v listině z roku 1256 o přerozdělení majetku mezi městy Skrunda a Zemgale, jeho zřícenina je na západním okraji města dodnes. Oficiální datum vzniku obce Saldus se datuje až k roku 1856. Městská práva získal Saldus v roce 1917.

13. srpna 2018 – Kostel svatého Jana – Pavel Hypš

Železniční doprava přes Saldus, na trati Jelgava – Saldus – Liepaja, byla zahájena roku 1929. Zatímco nákladnímu provozu sloužila poměrně úspěšně, provoz osobních vlaků zde byl zastaven v roce 2001. V roce 2006 došlo k jeho obnovení, ovšem pouze jedním párem spojů týdně. Tento stav trvá dodnes.

Nepříliš výhodná poloha železniční stanice Saldus – podklad web mapy.cz

V Saldusu je zastávka významné autobusové linky z Rigy do Liepaji, na které se podílejí dopravci Nordeka (z Rigy) a Liepaja autobusu parkas (z Liepaji). Dalšími cíli místních autobusových linek jsou nedaleké město Broceni a také město Tukums (konečná stanice pro vlaky z Rigy do Jürmaly).

13. srpna 2018 – Setra S416 dopravce Nordeka na autobusovém stanovišti Saldus – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.lv (Dzelzceļa līnija Jelgava—Liepāja, Saldus), web 1188.lv (Satiksme)

Podobné příspěvky

Napsat komentář