|

SASKÁ KAMENICE

Saská Kamenice (německy Chemnitz [kemnyc]), do roku 1990 Karl-Marx-Stadt) je třetím největším městem v německé spolkové zemi Sasko. Leží na severním úpatí Krušných hor a je součástí metropolitního území Saský trojúhelník, čítajícího zhruba 3,5 milionu obyvatel.

12. října 2015 – Náměstí v Saské Kamenici – Pavel Hypš

Na místě dnešního města se nacházelo slovanské sídliště Kamienica. První zmínky o užití názvu Chemnitz pocházejí z roku 1143, kdy zde byl postaven benediktinský klášter, kolem kterého se celé sídlo začalo rychle rozrůstat. Asi v roce 1170 se Fridrich I. Barbarossa zaručil, aby byla městu udělena práva svobodného říšského města.

12. října 2015 – Kostel svatého Jakuba – Pavel Hypš

Čtvrť Kaßberg v historickém centru města je jednou z největších secesních čtvrtí v Německu, a jako celek je vyhlášena jednou z národních památek. Uprostřed této čtvrti se nachází mimo jiné i pomník Karle Marxe. Českým partnerským městem Saské Kamenice je Ústí nad Labem.

12. října 2015 – Pomník Karla Marxe – Pavel Hypš

Od dokončení tratě Chemnitz-Riesaer roku 1852 získalo město spojení po železnici do dalších dvou saských měst, Lipska a Drážďan. V roce 1855 následovalo prodloužení tratě do Cvikova a dále v letech 1866 výstavba tratě do Annaberg-Buchholzu, 1872 do Aue a 1875 do Stollbergu.

14. srpna 2010 – Hlavní nádraží v Saské Kamenici – Pavel Hypš

Ve městě je provozována tramvajová (28,7 km, 5 linek) a autobusová (326,08 km, 25 linek) městská doprava a je zde také systém příměstských železnic (16,3 km). Tuto dopravu provozuje akciová společnost Chemnitzer Verkehrs.

14. srpna 2010 – Rekonstuovaný vůz Tatra T3D na lince číslo 4 ve smyčce Hutholz – Pavel Hypš

Tramvajová linka číslo 6 má svou variantu, označovanou 522, což jsou spoje pokračující po bývalé železniční trati až do města Stollberg. Dopravcem této linky je společnost CityBahn, která zajišťuje provoz také několika běžných regionálních železničních linek.

14. srpna 2010 – Adtranz Variotram na lince číslo 522 přijíždí do zastávky Uhlestraße – Pavel Hypš

Systém městské dopravy je doplněn 27 regionálními autobusovými linkami. V pravidelném hodinovém intervalu jezdí například linka číslo 210 do Annaberg-Buchholzu. Městská doprava je v provozu i v noci, kdy jezdí dvě tramvajové linky, dvě autobusové linky a jedna městská železniční linka.

14. srpna 2010 – Setkání vozů na lince číslo 41 v zastávce Schönau – Pavel Hypš

Z Čech do Saské Kamenice neexistuje přímé železniční spojení, vždy je nutné přestupovat v Drážďanech. Německý dopravce Flixbus jezdí 2x denně na trase Praha – Marienberg – Zschopau – Saská Kamenice – Düsseldorf. Pro trasu Praha – Saská Kamenice stojí základní jízdenka 9 Euro.

12. října 2015 – Setra S517 HD dopravce Flixbus na autobusovém nádraží v Saské Kamenici – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Chemnitz), web wikipedia.de (Chemnitz), web wikipedia.org (Chemnitz), web flixbus.cz

Podobné příspěvky