|

ARAD

Město

Arad je město v Rumunsku, v regionu Sedmihradsku, v župě Arad. Město leží 420 kilometrů vzdušnou čarou na severozápad od Bukurešti. Má 191 473 obyvatel. Město má díky svému počtu obyvatel pozici 12. největšího v Rumunsku, v západní části země je třetí po Temešváru a Oradei. 

3. února 2020 – Aradská radnice – Pavel Hypš

První písemná zmínka o aradské obci pochází z 11. století, v souvislosti s bitvami místních obyvatel s vojsky maďarského feudálního království. Nejpozději ve 12. století je již Arad uváděn jako královské město. 

3. února 2020 – Pomník 13 generálů – Pavel Hypš

V centru města na třídě Revoluce nemůžeme přehlédnout obří katedrálu Nejsvětější Trojice, která slouží jako sídlo arcibiskupství Arad. Ve skutečnosti se však nejedná o žádnou historickou památkou, její výstavba byla dokončena teprve roku 2009.

3. února 2020 – Katedrála Nejsvětější Trojice – Pavel Hypš

Doprava

Arad je velmi významnou železniční křižovatkou, jelikož tudy prochází trať z Bukureště do maďarské Budapešti a napojují se tu na ní další dvě tratě regionální. Za zmínku stojí fakt, že 10. dubna 1913 byla do provozu uvedena elektrifikace železniční tratě z Aradu do Podgorice. Ta se stala první elektrifikovanou tratí ve východní Evropě a teprve osmou na světě. 

3. února 2020 – Modernizovaná budova aradského nádraží – Pavel Hypš

Tramvaje jezdí v Aradu již od 24. října 1869, kdy byl zprovozněn první úsek koňky. Ta sloužila veřejnosti až do roku 1916. Elektrické tramvaje se objevily až po druhé světové válce, roku 1946. Po jejich zavedení a rozšíření sítě získalo město spolu s autobusy komplexní systém městské dopravy, který však mnoho měst v Rumunsku ještě dosud nemělo. Dnes je v provozu 14 tramvajových linek, pět z nich vyjíždí i mimo území města. 

3. února 2020 – Tramvaje Duewag GT6 na lince číslo 3 v zastávce Rumunské náměstí (Piața Romană) – Pavel Hypš

Významnou část vozového parku dodnes tvoří tramvaje československé výroby Tatra T4. Původně byly pořizovány nové, po roce 1990 jsou zařazovány do provozu ojeté tramvaje typů Tatra T4D, Tatra T4R a další, tentokrát německé, z bývalé NDR. 

3. února 2020 – Vůz Tatra T4D na lince číslo 7 poblíž zastávky Voinicilor – Pavel Hypš

Nedílnou součástí městské dopravy v Aradu jsou i dnes autobusy. V provozu je 17 čistě městských linek (v číselné řada 13 – 60) a 11 linek regionálních obsluhujících okolní obce (v číselné řadě 201 až 234). Číslo linky je mnoha případech velmi špatně vidět, jelikož zde jezdí ojeté autobusy z půlky Evropy a digitální tabla se na nich nepoužívají – orientace je tedy často opřená kdesi dole o okno. 

3. února 2020 – Mercedes-Benz O405N na lince číslo 26 poblíž zastávky Nádraží Nový Arad (Gara Aradul Nou) – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Arad (Rumunsko), Tramvajová doprava v Aradu), web wikipedia.ro (Arad), web ctparad.ro

Podobné příspěvky

Napsat komentář