|

LÁVA NAD DYJÍ

Láva nad Dyjí (německy Laa an der Thaya) je malé rakouské město ve spolkové zemi Dolní Rakousko těsně u hranic s Českou republikou, asi dva kilometry jižně od moravského Hevlína. S více než 6000 obyvateli jde o třetí největší sídlo okresu Mistelbach. Město leží v regionu Weinviertel a je turisticky vyhledávané i díky termálním lázním.

12. listopadu 2016 – Městská radnice – Pavel Hypš

V letech 1869 až 1870 byla východně od městečka vybudována železniční stanice na hlavní trati rakouské Společnosti státní dráhy (StEG) z Vídně do Brna (Wien-Stadlau – Mistelbach – Laa an der Thaya – Hrušovany nad Jevišovkou – Moravský Krumlov – Střelice u Brna) s odbočkou do Znojma. O pár let později byla z lávské stanice vyvedena tzv. Pulkavská dráha, propojující moravskou Břeclav a Mikulov přes Novosedly s dráhou císaře Františka Josefa I. (Wien-Gmünd-České Budějovice). Po vzniku Československa byla dráha do Novosedel zrušena. Hlavní trať do Brna a Znojma byla v přeshraničním úseku Hevlín – Laa an der Thaya přerušena po druhé světové válce. Její obnova je v současnosti předmětem politických diskusí.

12. listopadu 2016 – Dnešní podoba lávského nádraží s velmi výrazným nadchodem – Pavel Hypš

Rakouský dopravce Postbus zajišťuje do Lávy nad Dyjí provoz čtyř autobusových linek regionálního charakteru. Linky číslo 434 a 1024 odtud jezdí do města Hollabrunn, centra regionu Weinviertel a linky číslo 431 a 1016 do města Mistelbach. Linka číslo 431 je licencována až do Vídně, v celé trase však není veden přímo žádný spoj.

12. listopadu 2016 – Mercedes-Benz Integro na lince číslo 434 – Pavel Hypš

Láva je od roku 2010 zahrnuta do Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje. Zajíždí sem linka číslo 104 z Brna, ve všední den s hodinovým taktem, o víkendu dvouhodinovým. Cesta z Ústředního autobusového nádraží Brno na konečnou u termálního koupaliště trvá asi 1 h 40 min.

12. listopadu 2016 – Iveco Crossway na lince číslo 104 – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Hollabrunn, Laa an der Thaya), web postbus.at (jízdní řády)

Podobné příspěvky