|

ESLARN

Eslarn je německá obec s tržním právem (Markt) v zemském okrese Neustadt an der Waldnaab, ve spolkové zemi Bavorsko. Pokud bychom ji srovnali s českými pravidly, jednalo by se o město. Podle těch německých spíše odpovídá českému městysu. Eslarn leží u hranic s Českou republikou, nedalo města Bělá nad Radbuzou.

23. května 2015 – Náměstí s kostelem v Eslarnu – Pavel Hypš

Eslarn byl založen pravděpodobně v průběhu 9. století, zmiňován je poprvé roku 1240. Jeho jméno znamená přibližně „u lidí na pastvině“. Ve 13. století jej tvořilo 13 statků, ale rychle se rozrůstal, a už roku 1613 obdržel tržní práva.

23. května 2015 – Památník obětem světových válek – Pavel Hypš

Nedaleko centra Eslarnu se nachází malá ptačí zahrada (Vogelpark). Zaujme především kachním rybníkem, s vodními ptáky ze všech kontinetů. Aktivně se zde chová také silně ohrožený druh tetřeva. Návštěvníky jistě potěší volný vstup.

23. května 2015 – Vogelpark – Pavel Hypš

Dnes k Eslarnu patří celkem 25 satelitních vesniček a samot, které vznikaly postupně od 10. do 12. století, vlivem mýcení místních lesů. České návštěvníky zaujme především Tillyschanz, bývalý polní tábor generála Tillyho, která se nachází přímo na hranici s českou obcí Železná.

23. května 2015 – Příjezd k Tillyschnaz z české strany – Pavel Hypš

Dne 1. října 1908 byl zahájen provoz na lokální jednokolejné železniční trati z Eslarnu do Nestadtu an der Waldnaab. Během druhé světové války byla trať výrazně poškozena, ale provoz zůstal zachován až do roku 1975. Tehdy železniční doprava opustila Eslarn a mezi lety 1993 až 1995 došlo k likvidaci zbytku tratě. Dnes zde vede cyklostezka.

23. května 2015 – Prostor bývalého nádraží v Eslarnu – Pavel Hypš

Dopravní obsluhu Eslarnu zajišťuje autobusová linka 6291, vedoucí odtud přes Vohenstrauß do Weidenu. V pracovní dny jezdí přibližně jednou za hodinu, o víkendech 3 až 5 spojů za den. Až do roku 2014 zajížděly vybrané víkendové spoje až do české obce Železná, kde na ně navazoval místní cyklobus do Bělé nad Radbuzou. Dnes přes hranice žádná pravidelná linka nejezdí.

23. května 2015 – Autobusová linka 6291, jejíž zastávka je vedle památníku místní železnice – Pavel Hypš

Zdroje: informační materiály na tabulích ve městě, web naturparland.de, web nvn-bus.de, web wikipedia.cz (Eslarn), web wikipedia.de (Bahnstrecke Neustadt (Waldnaab) – Eslarn)

Podobné příspěvky

6 Komentářů

  1. Pingback: แทงหวย
  2. Pingback: spin238
  3. Pingback: bonanza178

Napsat komentář