|

JŪRMALA

Jūrmala je největší lázeňské město v Lotyšsku, ležící v Livonsku, asi 25 km od hlavního lotyšského města Rigy. Postupnou výstavbou zejména v posledních dvaceti letech města postupně splývají a Jūrmala se stává předměstím Rigy. Žije zde necelých 60 tisíc obyvatel. 

13. srpna 2018 – Pěší zóna na hlavní třídě – Pavel Hypš

Vznik města je datován k roku 1785. Ve 2. polovině 19. století se z něj stává město lázeňské. Dnes je Jūrmala složena ze 14 městských částí, které bývaly dříve 16 samostatnými obcemi. Nalézají se na pobřeží Rižského zálivu, na jehož pobřeží tvoří pás dlouhý 32 km. 

13. srpna 2018 – Pás pláže ve čtvrti Majori – Pavel Hypš

Mezi místní zajímavosti patří rezidence prezidenta Lotyšska nebo vila Leonida Brežněva, sloužící dnes jako muzeum. Nalézá se zde také muzeum lotyšského básníka Rainise. Na území města se nachází také část Národního parku Kemeri. 

13. srpna 2018 – Horní zahrada a kulturní dům – Pavel Hypš

Klíčovou roli pro veřejnou dopravu v Jūrmale má železnice. Provoz na trati Riga – Jūrmala – Engures novads – Tukums byl zahájen již roku 1877. Roku 1950 se stala první elektrifikovanou železniční tratí v Lotyšsku. Zajímavostí je, že i když se v Jūrmale nachází celkem 14 zastávek, jsou pojmenovány podle bývalých obcí a výraz Jūrmala ve svém názvu nenese ani jedna. 

13. srpna 2018 – Souprava tažená elektrickou jednotkou RVR ER2 přijíždí do stanice Majori – Pavel Hypš

Od roku 1958 funguje v Jūrmale samostatná městská autobusová doprava. Dnes je jejím dopravcem místní firma „Jūrmalas autobusu satiksme“ a zajišťuje provoz na sedmi linkách. Na místní poměry jsou vozidla i zastávky moderní a zajištěna i provázanost s železnicí. 

13. srpna 2018 – Setkání vozů Adadolu-Isuzu Citybus na městské lince číslo 4 v zastávce Městský úřad (Pilsētas dome) – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Jūrmala), web wikipedia.lv (Autobusu satiksme Jūrmalā, Dzelzceļa līnija Torņakalns—Tukums II)

Podobné příspěvky