|

BÄRENSTEIN

Obec Bärenstein leží ve spolkové zemi Sasko, na řece Polavě v Krušných horách, na hranici s Českou republikou. K 31. prosinci 2005 zde žilo 2739 obyvatel. S českým městem Vejprty ležícím východně, tvoří opticky jeden celek oddělený jen říčkou Polavou.

14. května 2015 – Hornický symbol, objevující se všude v obci – Pavel Hypš

První písemná zmínka pochází z roku 1525. Roku 1548 byl připojen k panství Annaberg. Se 700 obyvateli byl Bärenstein po třicetileté válce jednou z nejlidnatějších obcí Krušných hor. Později se zde rozvíjel zejména textilní průmysl.

14. května 2015 – Bärensteinská radnice – Pavel Hypš

V Bärensteině stojí, přímo na silnici B 95, evangelický lutheránský kostel Vykupitele z roku 1655. Nedaleko města se nachází hora Bärenstein s rozhlednou a ubytováním.

14. května 2015 – Kostel svatého Vykupitele, vyfotografovaný z českých Vejprt – Pavel Hypš

Výstavba železniční trati Annaberg – Bärenstein – Vejprty proběhla v roce 1867. Vlaky na této trati byly vedeny v trase: Saská Kamenice – Flöha – Annaberg-Buchholz – Bärenstein – Vejprty – Chomutov. Dnes se již přeshraniční úsek běžně nepoužívá a osobní doprava přes Bärenstein je zrušena.

14. května 2015 – Opuštěné bärensteinské nádraží – Pavel Hypš

Dopravní obsluhu zajišťují autobusové linka dopravce RVE se sídlem ve městě Annaberg-Buchholz. Zajíždějí sem linky číslo 210, 411 a 429. První dvě zajišťují spojení s lázeňským městem Oberwiesenthal a okresním Annaberg-Buchholzem, poslední jmenovaná je seskupení několika školních spojů v různých trasách.

14. května 2015 – Autobusové linka číslo 210, přijíždějící z Anneberg-Buchholzu, míří do lázní Oberwiesenthal – Pavel Hypš

Do obce zajíždí autobusová linka Dopravy Ústeckého kraje číslo 583, vedená v trase: Vejprty – Bärenstein – Annaberg-Buchholz. Je na ní vedeno pět párů spojů denně, o víkendech pokračuje po českém území přímo jako linka číslo 600 do Klášterce nad Ohří a Kadaně. Vnitrostátní přeprava na území Německa není povolena.

14. května 2015 – Iveco Crossway na lince číslo 583 v zastávce Bärenstein, tělocvična (Turnhalle) – Pavel Hypš

Zdroje: web idos.cz, web kr-ustecky.cz, web rve.de, web wikipedia.cz (Bärenstein)

Podobné příspěvky

Napsat komentář