|

CHĘCINY

Chęciny jsou město v Polsku, ve Svatokřížském vojvodství, v okrese Kielce a stejnojmenné gmině. Žije zde přes čtyři tisíce obyvatel. Vzdálenost od města Kielce je přibližně 15 km. Název pochází pravděpodobně od polského křestního jména Cheta.

8. října 2014 – Celkový pohled na město – Pavel Hypš

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1275. Roku 1325 došlo k povýšení na město. V letech 1465 a 1507 nastaly ve městě velké požáry, které jej výrazně poškodily a většina budov pochází z pozdější doby. Od 16. století bylo centrem místní těžební oblasti.

8. října 2014 – Centrum města – Pavel Hypš

Nejvýznamnější památkou města Chęciny je královský hrad, postavený koncem 13. století na Zámeckém vrchu nad městem. Od 18. století se jedná pouze o zříceninu. Prostor je volně přístupný, a celá oblast oblíbeným turistickým cílem.

8. října 2014 – Královský hrad na Zámeckém vrchu – Pavel Hypš

Město nemá železniční spojení, nejbližší stanice je umístěna od hranice města 5 km, v obci Radkowice. Několikrát denně do města zajíždí autobusy městské dopravy Kielce, převážně však relaci Chęciny – Kielce zajišťují minibusy soukromých dopravců.

8. října 2014 – Jeden z mikrobusů, nasazovaných na linku do Kielců – Pavel Hypš

Z městské dopravy Kielce jezdí do Chęcin linka číslo 31. Minibusy do Kielců provozují dopravci Spider Bus se sídlem v Łukové (satelitní obec Chęcin) a Orlik Bus se sídlem v obci Sitkówka Nowiny. Trasy jednotlivých spojů se mírně liší, všechny však jedou do centra Kielců.

8. října 2014 – Mercedes-Benz Sprinter v zastávce Chęciny, ulice Panek – Pavel Hypš

Zdroje: web orlikbus.com.pl, web teroplan.cz, web spiderbus.pl, web wikipedia.co.uk (Chęciny), web wikipedia.pl (Chęciny), web wikipedia.sk (Chęciny)

Podobné příspěvky

Napsat komentář