|

LÁZNĚ CHUDOBA

Lázně Chudoba (někdy označované pouze jako Chudoba, polsky Kudowa-Zdrój) jsou lázeňské město pod Stolovými horami v povodí Metuje, v nadmořské výšce okolo 400 metrů. Leží v Kladsku, v jihozápadním Polsku, v Dolnoslezském vojvodství při hranici s Českou republikou, jen několik kilometrů na severovýchod od města Náchod, se kterým je spojena silnicí E67.

15. února 2015 – Lázeňský park se sanatoriem Polonia – Pavel Hypš

Chudoba je jedním z nejstarších lázeňských míst v Polsku, i v celé Evropě. Lázně zde existují od 15. století, kdy byla celá oblast součástí zemí Koruny české. Prvně je zmiňováno Jindřichem Minstrberským, synem Jiřího z Poděbrad. Tehdy ještě pod původním názvem Lipoltov, přejmenování proběhlo v 16. století.

15. února 2015 – Jeden z maskotů města, kterého se mi však nepodařilo identifikovat – Pavel Hypš

Nejstarší částí města je Velká Čermná, s historií sahající do 14. století. Od roku 1871 bylo celé město součástí Německé říše, po druhé světové válce o něj projevovalo zájem i Československo. Rozhodnutím jaltské konference však připadlo Polsku a většina německého obyvatelstva byla odsunuta.

15. února 2015 – Ve městě najdeme i „pravou“ českou restauraci – Pavel Hypš

Dnes se v lázních léčí onemocnění srdce a oběhového systému, poruchy zažívání, činnost štítné žlázy a řada dalších zdravotních potíží. Z devíti pramenů je využíváno pět. Prameny vyvěrají v parku, jehož osou je Chudobský potok.

15. února 2015 – Hlavní pramen – Pavel Hypš

Dne 1. prosince 1905 byl zahájen provoz na železniční trati Lázně Chudoba – Klodsko (dnes označená v Polsku pod číslem 309. O 40 let později, 20. dubna 1945, byl otevřen přeshraniční úsek ze Slané (Słone, dnes součást Lázní Chudoba) do českého Náchoda. Nesloužil však osobní dopravě a hned o rok později, po vytvoření hranic, došlo k jeho likvidaci.

15. února 2015 – Původní nádražní budova Slané – Pavel Hypš

Současně s tím byl zlikvidován i úsek ze Slané do Lázní Chudoba. Kvůli špatnému technickému stavu byla doprava na celé trati až do Klodska mezi lety 2010 až 2013 zastavena, dnes zde Dolnoslezské dráhy opět provozují několik vlaků denně.

15. února 2015 – Nádraží Lázně Chudoba – Pavel Hypš

Do Lázní Chudoba zajíždí několik autobusových linek českých dopravců. Dopravce CDS Náchod zajišťuje provoz linek 000158 (Náchod – Lázně Chudoba), 000089 (Hronov – Lázně Chudoba) a cyklobusu 000554 (Náchod – Lázně Chudoba – Karlów – Broumov). Dopravce Arriva Východní Čechy zajišťuje cyklobus 000262 v trase: Nové Město nad Metují – Náchod – Lázně Chudoba – Deštné v Orlických horách, Šerlich. Poslední linku směřující do České republiky provozuje pod licencí Arrivy (000261) dopravce PKS Klodzko v trase: Náchod – Lázně Chudoba – Klodsko.

27. srpna 2014 – SOR CN9.5 na konečné linky 000158 v Lázních Chudoba – Pavel Hypš

Polské autobusy společností PKS zajišťují ve 30 až 60 minutovém spojení s Klodskem. Několikrát za den pak existují i přímé spoje  do Gliwic, Katovic, Wrocławy, Kielců, Lodže, Wałbrzychu nebo Zelené Hory.

15. února 2015 – MAN Lion´s Classic na lince Lázně Chudoba – Wrocław – Pavel Hypš

Zdroje: web idos.cz, web kudowa-info.pl, wikipedia.cz (Kudowa-Zdrój, Železniční trať Kłodzko – Kudowa Zdrój),web wikipedia.pl (Kudowa-Zdrój)

Podobné příspěvky