|

ŘEZNO

Město

Řezno (německy Regensburg) je bavorské město na Dunaji v Německu. Žije zde přibližně 153 tisíc obyvatel. Město má postavení městského okresu (Kreisfreie Stadt), zároveň je to správní středisko bavorského vládního obvodu Horní Falc a zemského okresu Řezno.

17. května 2014 – Panorama centra města – Pavel Hypš

Keltské sídlo, které se zde nacházelo před vznikem germánského města, se nazývalo Radasbona nebo Ratispona. Nacházelo se zde centrum diecéze, do které České země spadaly před vyhlášením pražského biskupství (973). V roce 1245 stalo svobodným říšským městem.

17. května 2014 – Budova hlavní katedrály – Pavel Hypš

Historické centrum města je od roku 2006 zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO. Kamenný most (Steinerne Brücke) z let 1135–1146 je nejstarším dochovaným a dodnes používaným mostem na sever od Alp, který se stal vzorem dalších mostů v Evropě (Londýn, Avignon) i v Čechách (Juditin most).

17. května 2014 – Kamenný most – Pavel Hypš
Železnice

V roce 1859 bylo město připojeno k železniční síti s napojením na Norimberk, Mnichov, Pasov a Hof, v roce 1874 se připojila trať do Ingolstadtu. Centrální železniční uzel je místní hlavní nádraží, na území města se nacházejí ještě další tři železniční zastávky.

17. května 2014 – Budova železničního nádraží – Pavel Hypš
Tramvaje a trolejbusy

Mezi lety 1881 až 1891 byla v provozu koněspřežná tramvaj z železničního nádraží do centra města. Její soukromý provoz však nebyl příliš výdělečný. V souvislosti s výstavbou městské elektrárny (1900) došlo i k zavedení první městské tramvajové linky (1903). V roce 1911 byly v provozu již tři linky. Po dostavbě poslední tratě v roce 1936 bylo linkové vedení následující:

  • 1 Prüfening–Arnulfsplatz–Domplatz–Maximilianstraße/Hbf–Stobäusplatz–Pürkelgut
  • 2 Hauptbahnhof–Domplatz–Stadtamhof–Reinhausen
  • 3 Domplatz–Ostentor–Schlachthof
  • 4 Arnulfsplatz–Justizgebäude–Kumpfmühl
Dobová pohlednice s tramvají projíždějící centrem města – archiv města

Po druhé světové válce již nebyl obnoven provoz linky číslo 2, linka číslo 3 byla od roku 1953 nahrazena trolejbusovou tratí. Vlivem výrazného snížení cen pohonných hmot však postupně docházelo k likvidaci elektrické trakce a jejímu nahrazení autobusy.

V roce 1963 ukončily provoz trolejbusy, o rok později tramvaje. Dva tramvajové vozy z původního provozu dodnes stojí jako památník před autobusovým depem, trolejbusový provoz připomínají stožáry trolejového vedení na Maxmilianstrasse v místě odbočení linky číslo 12. Neustále kolují diskuse o obnovení tramvajového provozu alespoň v historické části města, k jeho realizaci však zatím nedošlo.

Autobusy

Veřejnou dopravou tak dnes zajišťují výhradně autobusy. V provozu je přibližně 70 linek po městě a jeho nejbližším okolí. Dopravcem většiny linek je místní městský dopravce RVB, který je, spolu s ostatními firmami, zařazen do řezenského integrovaného systému RVV.

17. května 2014 – MAN Lion´s City na lince číslo 4 přijíždí k zastávce Rybí trh (Fishmarkt) – Pavel Hypš

Zdroje: web cs.wikipedia.org (Řezno), web de.wikipedia.org (Oberleitungsbus Regensburg, Regensburg, Straßenbahn Regensburg)

Podobné příspěvky

Napsat komentář