|

SCHWARZENBERG

Schwarzenberg je město v Sasku, pro rozlišení se uvádí jako Schwarzenberg v Krušných horách (Erzgebirge). Leží v Krušných horách ve výšce 468 metrů nad mořem. Má asi 19 tisíc obyvatel. Celé město je obestoupeno kopci.

25. března 2015 – Náměstí ve Schwarzenbergu s bývalou radnicí, dnes přestavěnou na hotel – Pavel Hypš

První zmínka o městě pochází z roku 1282, v souvislosti se zdejším hradem, odhaduje se však, že tento hrad vznikl již kolem r. 1150. Okolo něj vzniklo malé město, jež žilo z místní těžby kovových rud. V 19. století a na začátku 20. století zaznamenalo město značný rozvoj průmyslu, ten však byl značně postižen hospodářskou krizí 30. let.

25. března 2015 – Jeden z místních hornických památníků – Pavel Hypš

Zdejší hrad byl postaven pravděpodobně ve 12. století jako pevnost. V 16. století byl přestavěn na kurfiřtský lovecký zámek. Tento zámek se také stal sídlem kurfiřtských úřadů, zejména horního úřadu. Od roku 1950 slouží jako muzeum.

25. března 2015 – Panorama s kostelem a zámkem – Pavel Hypš

Nedaleko centra města se nachází železniční nádraží Schwarzenberg. Nejdůležitějším směrem vlakových spojů je Cvikov. Regionální tratě vedou do Johanngeorgenstadtu a Annabergu-Buchholzu. Vybrané spoje jezdí přímo do Karlových Varů.

25. března 2015 – Jednotka Siemens Desiro přijíždí do stanice Schwarzenberg – Pavel Hypš

Bezprostředně u vlakové stanice se nachází i autobusové nádraží. Většinu linek zajišťuje dopravce RVE, se sídlem v Annaberg-Buchholzu. Na vybraných spojích některých linek mu vypomáhají autobusy místních soukromých dopravců.

25. března 2015 – Vůz MAN NL202 cestovní kanceláře Kaiser na lince číslo 342 – Pavel Hypš

Spojení po městě zajišťují dvě linky městské autobusové dopravy. Linka A je v provozu celotýdenně, linka B pouze v pracovní dny a má několik větvení spojů. Vybrané spoje linky B zajíždějí do sousední obce Bermsgrün. Trasy linek jsou následující:

  • A: Heide -> (Zámecká zahrada) -> Autobusové nádraží -> Sonneleithe -> Autobusové nádraží -> Zámecká zahrada -> Heide
  • B: Autobusové nádraží – (Wildenau) – Hotel Neustädter Hof – Rozcestí Franz-Listovy ulice – Zámecká zahrada – (Bersmgrün) – (Heide Wende) – (Zámecká zahrada) – Městská škola – Autobusové nádraží
25. března 2015 – Setkání městských linek v zastávce Panské mlýny (Herrenmühle) – Pavel Hypš

Nedostatek parkovacích míst v centru řeší tzv. městský výtah. Jeho spodní stanice se nachází u parkoviště v údolí, horní stanice pak mezi kostelem svatého Georga a zámkem. Jízda stojí 50 centů, její zaplacení se ovšem nijak nehlídá.

25. března 2015 – Kabina výtahu vyjíždějící z horní stanice – Pavel Hypš

Zdroje: web rve.de, web wikipedia.cz (Schwarzenberg (Sasko)), web wikipedia.de (Schwarzenberg/Erzgeb.)

Podobné příspěvky

Napsat komentář