|

ZHOŘELEC

Zhořelec (polsky Zgorzelec) je okresní město, na jihozápadě Polska v Dolnoslezském vojvodství, v okrese Zgorzeleckém ve gmíně Zgorzelec, na pravém břehu Lužické Nisy, na území historické Horní Lužnice. 

21. března 2014 – Lužická Nisa omývající břehy města – Pavel Hypš

Původní Zhořelec byl v roce 1945 rozdělen novou státní hranicí mezi Německem a Polskem na Odře a Nise. Zatímco historické jádro zůstalo v Německu, z východního předměstí, které připadlo Polsku, se utvořilo samostatné město (obdobně jako u Českého Těšína a Těšína). 

21. března 2014 – Hraniční přechod je už sice minulostí, rozdělení na dvě části však funguje nadále – Pavel Hypš

Historické centrum města je vyhlášeno městskou památkovou rezervací.. Její součástí je i soustava několika městských parků. Nejvýznamnějšími duchovními místy jsou kostel svatého Jana Chrziciciela z roku 1907 a kostel svatého Bonifáce z roku 1930. 

21. března 2014 – Kostel svatého Jana Chrziciciella – Pavel Hypš

Městem prochází železniční trať E30, která je součástí panevropského dopravního koridoru III z Drážďan do Lvova. K ní se připojuje regionální železniční trať číslo 274 ze Zhořelce přes Jelení Horu do Wroclawy. 

Mezi lety 1897 až 1945 fungovala v souměstí tramvajová doprava. Po vytvoření hranic zůstal zachován provoz pouze na německé straně, a v polské části byly koleje vytrhány. V dlouhodobých městských plánech je opětovné obnovení jedné tratě. Do polské části města zajížděly linky číslo 3 a 5, po krátkou dobu ještě linka číslo 2. 

Ve městě existuje místní autobusová linka. Oficiálně je označována číslem 50, ovšem v praxi je na voze pouze výrazný nápis „Linia Miejska“. Její zajímavostí je, že po projetí polské části města pokračuje přes hranice až do německé zastávky Demianiplatz, kde je přestup na tramvajové a autobusové linky městské dopravy německého Zhořelce. 

21. března 2014 – Městská linka v německé zastávce Demianiplatz – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Zgorzelec), web wikipedia.pl (Tramwaje w Zgorzelcu, Zgorzelec)

Podobné příspěvky

7 Komentářů

  1. Pingback: krystal methyd
  2. Pingback: site
  3. Pingback: pod ks lumina
  4. Pingback: check
  5. Pingback: Apple gift card

Napsat komentář