|

ŠIAULIAI

Město Šiauliai se nachází ve východní části Žemaitské vysočiny v Litvě. Žije zde přibližně 130 tisíc obyvatel a je tak čtvrtým nejlidnatějším městem Litvy. Nikdy zde nebyl výrazně zastoupen žádný průmysl, jedná se především o obchodní a administrativní centrum.

15. srpna 2018 – Centrální náměstí – Pavel Hypš

Město bylo založeno v průběhu 13. století. Jeho přesné datum založení není známo, jako město je písemně zmiňováno poprvé až v roce 1524. Během druhé světové války bylo poničeno 80 procent městských staveb.

15. srpna 2018 – Symbol města – Pavel Hypš

Jedinou památkou staršího data stavby je katedrála svatého Petra a Pavla z počátku 17. století. Při návštěvě města lze dále potkat muzea např. jízdních kol, literatury, železnice, fotografování, požárníků, muzeum rádia a televize atd.

15. srpna 2018 – Kostel svatého Petra a Pavla – Pavel Hypš

Železniční doprava do Šiauliai je velmi slabá. Zahájena byla roku 1871, po výstavbě trati do města Romnu. V roce 1916 přibyla trať do Tilže a roku 1931 byl zahájen provoz vlaků do Klaipedy. Dnes je v provozu pouze poslední jmenovaná dvěma páry spojů denně.

14. srpna 2018 – Železniční doprava v Šiauliai – Pavel Hypš

Městská autobusová doprava byla v Šiauliai založena roku 1940. Její základ dnes tvoří 26 autobusových linek. Provoz všech linek zajišťuje místní společnost Busturas. Většina autobusů je s pohonem na zemní plyn. Vybrané linky jezdí pouze ve špičkách pracovních dnů.

15. srpna 2018 – Volvo 7700 vyjíždí na lince číslo 4 ze zastávky Parko – Pavel Hypš

Provoz základních autobusových linek je doplněn 8 linkami do okolních satelitů. Jejich provoz je zajišťován, vzhledem k velmi nízké poptávce, jen malými mikrobusy, a jejich trasa vždy končí v prvním místě, kde je možné přestoupit na kapacitní linky.

15. srpna 2018 – Ford Transit na příměstské lince P5 – Pavel Hypš

Podobně jako v jiných městech Litvy, i v Šiauliai je prováděna přepravní kontrola cestujících doprovodnými vozidly, jejichž posádka čeká v nahodile vytipované zastávce. Poté, co sem autobus přijede, revizoři zkontrolují všechny cestující, a pokud někdo nemá jízdenky, odvedou si je do svého vozu, kde je zázemí pro legitimaci cestujících a vypsání pokuty. Autobus mezitím pokračuje v jízdě dále.

15. srpna 2018 – Revizorská dodávka v obratišti u nemocnice – Pavel Hypš

Regionální a dálková autobusová doprava z Šiauliai je poměrně rozvinuta. Mezi nejvýznamnější místní dopravce patří firmy Busturas, Kautra a Panevežio Autobusu Parkas. Nejčastějšími cíli jsou Joniškis, Kupiškis, Panevežys a Rokiškis. Většina odjezdů je realizována z autobusového nádraží v centru města, k železniční stanici jezdí pouze městské autobusy.

15. srpna 2018 – Autobusy odstavené na autobusovém nádraží Šiauliai – Kupiškis – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Šiaulai)

Podobné příspěvky

12 Komentářů

  1. Pingback: BAUC
  2. Pingback: polaris
  3. Pingback: click here
  4. Pingback: naza24
  5. Pingback: auto swiper
  6. Pingback: inin
  7. Pingback: auto55
  8. Pingback: fortnite hacks

Napsat komentář