|

PALANGA

Palanga je lázeňské město v západní části Litvy, na břehu Baltského moře, 25 km severně od přístavního města Klaipéda. Žije zde necelých 18 tisíc obyvatel. Západní okraj města omývá Baltské moře a po celé délce jsou zde písečné pláže.

14. srpna 2018 – Park Vytauto – Pavel Hypš

První písemná zmínka o Palanze pochází z 15. června 1161, kdy je doloženo obsazení místního hradu Dánskými vojsky. Po další staletí byla Palanga prosperujícím osadou, zejména díky rybolovu a sběru jantaru, a kolem roku 1550 získává městská práva. Až roku 1888 bylo založeno místní turistické letovisko.

14. srpna 2018 – Kostel svaté Marie – Pavel Hypš

Dodnes se v Palanze nachází řada lázeňských domů, využívajících poněkud zvláštní kombinaci léčeb. Na Palangu totiž z klimatických důvodů svítí Slunce déle a silněji než kdekoli v Litvě, přesto je zde moře stále velmi chladné, a tak je tato „šoková“ terapie využívána na léčbu například kardiologických onemocnění.

14. srpna 2018 – Vyhlídkové molo na baltské moře – Pavel Hypš

Železnice se Palanze vyhnula a nejbližší stanice se nachází v 13 km vzdáleném městě Kretinga. Dopravní obsluhu Palangy tedy autobusy, a to především směrem do Kleipédy, která je přirozeným centrem celé oblasti. Pravidelné linky dále míří například do Kretingy, Marijampole, Šiauliai, Taurage, Vilniusu, lotyšské Liepaji nebo ruského Kaliningradu.

14. srpna 2018 – Regionální autobusy do Taurage a Vilniusu – Pavel Hypš

Přepravu po městě zajišťují čtyři městské autobusové linky místního dopravce Vlasava. Všechny začínají na autobusovém nádraží a ve směru do centra jsou proloženy v přibližně dvacetiminutovém intervalu ve špičkách a po hodině mimo ně. Velkou část spojů jezdí midibusy, ne však všechny.

14. srpna 2018 – Isuzu Citibus na městské lince číslo 3 – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Palanga), web vlasava.lt (Palangos miesto maršrutai), web wikipedia.lt (Palanga), poznatky autora

Podobné příspěvky

2 Komentáře

  1. Pingback: Seoul Pod Infinity

Napsat komentář