|

JESENICE

Jesenice (německy Jechnitz) je město v okrese Rakovník, ležící 19 km západně od Rakovníka, v západním cípu Středočeského kraje. Město leží v Rakovnické pahorkatině v údolí Rakovnického potoka. Žije zde přibližně 1 700 obyvatel.

31. srpna 2014 – Celkový pohled na město z obce Petrohrad – Pavel Hypš

Jesenice vznikla patrně během vnitřní české kolonizace ve 12. století. První písemná zmínka o obci se váže k roku 1321, kdy je zmiňován vladyka Bořita z Jesenice (Borzuta de Gessennicz) sídlící na zdejší tvrzi. Městská privilegia získala 31. prosince 1409. Dne 11. března 2008 byl obci obnoven status města.

31. srpna 2014 – Mírové náměstí v Jesenici – Pavel Hypš

Dominantou města je farní kostel sv. Petra a Pavla, původně vybudovaný v románském slohu ve 13. století, který byl ve 20. letech 18. století zbarokizován. Barokní sochařství lze spatřit na několika místech v okolí města.

31. srpna 2014 – Kostel svatého Petra a Pavla – Pavel Hypš

Město Jesenice leží na železniční trati č. 161 Rakovník – Blatno u Jesenice – Bečov nad Teplou, jednokolejné regionální trati, na níž byla doprava zahájena roku 1897. Na území města leží železniční stanice Jesenice a železniční zastávka Kosobody.

31. srpna 2014 – Jednotka RegioNova ve stanici Jesenice – Pavel Hypš

Autobusová doprava v Jesenici je ryze regionálního charakteru, a zajímavostí je, že každou linku zajišťuje jiný dopravce. Vedou sem trasy dvou linek Středočeské integrované dopravy B31 (Čistá – Jesenice – Kolešov) dopravce Lextrans a B79 do Rakovníka dopravce Transdev Střední Čechy.

31. srpna 2014 – Iveco Crossway LE dopravce Transdev Střední Čechy (dříve Anexia) u železniční stanice – Pavel Hypš

Ty jsou doplněny mezikrajskými linkami, konkrétně linkou Integrované dopravy Plzeňska do Kralovic dopravce ČSAD autobusy Plzeň, vystřídaného v červnu 2020 dopravcem Arriva Střední Čechy, a linkou Dopravy Ústeckého kraje číslo 766, vedoucí z Jesenice přes Kryry do Podbořan. Její provoz zajištuje přechodně dopravce Autobusová doprava Podbořany, kterého by do roku 2022 měla vystřídat Dopravní společnost Ústeckého kraje.

9. ledna 2019 – SOR C10.5 na lince číslo 766 přijíždí k železniční stanici – Pavel Hypš

Součástí jízdního řádu linky B31 je také jeden spoj vedený pouze po území města Jesenice, v trase: ŽELEZNIČNÍ STANICE – Náměstí – U hřbitova – CHOTĚŠOV. Jiné spoje této linky zajíždějí také do místních částí Tlestky a Podbořánky.

9. ledna 2019 – Iveco Daily na lince B31 poblíž náměstí – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Jesenice), web idos.cz

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *