|

ALYTUS

Alytus je největší město v Alytuském kraji v jižní Litvě. S počtem obyvatel kolem 56 tisíc je šestým největším městem Litvy. Od hlavního města Litvy, Vilniusu, je vzdálen 105 km. Středem města protéká řeka Nemuna.

16. srpna 2018 – Centrum města Alytus – Pavel Hypš

Alytuský hrad je zmiňován poprvé v roce 1377. Alytus je považován za jedno z nejstarších litevských měst, avšak v minulosti, včetně světových válek, byl opakovaně ničen a o městská práva přicházel. Oficiálně je mu tak status města přisouzen teprve od roku 1995.

16. srpna 2018 – Památník andělské svobody – Pavel Hypš

Městská doprava v Alytusu zahájila svůj provoz roku 1989. Funguje zde poněkud zvláštní model, jelikož doprava je zajišťována výhradně minibusy, a to 38 vozidly vypravovanými na 14 linek, které v centrálním úseku mezi centrem města a autobusovým nádraží jezdí v souhrnném intervalu 2 minuty.

16. srpna 2018 – Setkání vozů Volkswagen Crafter na linkách 10 a 14 v centrální zastávce Sodra – Pavel Hypš

Hlavním provozovatelem městské dopravy je firma Multivans, zajišťující službu přímo pro město. Vypravují na linky výhradně vozy Mercedes-Benz Sprinter a Volkswagen Crafter. Na několik pořadí jsou však najímány soukromé subdodávky, a díky nim je možné potkávat na MHD i Renault Master nebo Peugeot Boxer.

16. srpna 2018 – Peugeot Boxer na lince číslo 14 poblíž zastávky Kalniškėsská ulice (Kalniškės gatvė) – Pavel Hypš

Regionální autobusové linky zajišťují spojení především do větších měst Kaunas a Alytus. Majitelem autobusového nádraží na západě města je firma Kautra z Kaunasu, autobusové linky zde však zajišťuje i několik dalších dopravců, nejvíce firma TOKS z Vilniusu.

16. srpna 2018 – Otokar Navigo na regionální lince Alytus – Daugai – Pirčiupiai – Vilnius – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Alytus), web wikipedia.lt (Alytus, Alytaus viešasis transportas)

Podobné příspěvky