|

BOJNICE

Bojnice (německy Weinitz, maďarsky Bajmóc) jsou lázeňské město na středním Slovensku asi 1 km západně od Prievidzy, na pravém břehu řeky Nitry. Historie lázní je nerozlučně spojena s Bojnickým zámkem, do kterého panství patřily.

23. května 2016 – Hurbanovo náměstí v Bojnicích – Pavel Hypš

První písemné zmínky o městě spadají do roku 1113. Bojnický zámek z 11. století hraběcího rodu Pálffyů, na přelomu 19. a 20. století zcela přebudován do romantické podoby, byl zobrazen v mnoha filmech a seriálech, mimo jiné třeba ve filmu Šíleně smutná princezna.

23. května 2016 – Zámek v Bojnicích – Pavel Hypš

Bojnická zoologická zahrada je nejstarší zoologická zahrada na Slovensku. Pro veřejnost byla otevřena 1. dubna 1955 a v současnosti se rozkládá na ploše 41 hektarů, z čehož expoziční část tvoří 20 hektarů. ako jediná slovenská ZOO chová např. slony africké, bongy lesní, horské zebry Hartmannové, orangutany bornejské a mnohé další.

23. května 2016 – Bojnická expozice slona afrického – Pavel Hypš

Město se dělí na čtvrtě: Bojnice, Bojnice – kúpele, Dubnica a Kúty. Řadí se k němu také satelitní obce: Čampurka, Lúčky a Rybníčky. Českým partnerským městem Bojnic je Jeseník.

23. května 2016 – Na okraji centra se nachází méně známý kostel svatého Martina z Tours – Pavel Hypš

Bojnicemi neprochází žádná železniční trať, nejbližší stanice se nachází v sousedním městě Prievidze. Spojení do Prievidzi zajišťuje šest regionálních autobusových linek, jedna linka dálková a především pět linek městské autobusové dopravy Prievidza, označených 3, 15, 50, 51 a 90.

23. května 2016 – Iveco Citelis na lince číslo 51 v zastávce Bojnice, šľachtiteľská stanica – Pavel Hypš

Pouze po území města Bojnice je pak vedena ještě samostatná, šestá linka městské dopravy Prievidza. Nese označení „7“ a je vedena v trase: Kúpele – Kúpelská Čajka – Námestie – ZŠ – Dubnica, Slobodáreň – Dubnica, Jednota. V provozu je pouze v ranní špičce pracovních dnů.

13. prosince 2015 – Po posledním omezení jsou na lince číslo 7 vedeny již jen tři spoje – web sadpd.sk

Zdroje: web wikipedia.cz (Bojnice, Bojnická zoologická zahrada), web wikipedia.sk (Bojnice)

Podobné příspěvky

Napsat komentář