|

KOLÍN NAD RÝNEM

Kolín nad Rýnem (německy Köln) je čtvrté největší město v Německu. Leží ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko a žije zde přibližně 1,09 milionu obyvatel. Kolín je významným kulturním, obchodním střediskem a komunikačním uzlem, kde se konají četné veletrhy.

11. května 2018 – Nábřeží řeky Rýn s věží kostela svatého Martina – Sirka

Původně zde byla germánská osada, kolem roku 50 n. l. vzniklo římské město Colonia Agrippina, kolem roku 89 se město stalo hlavním městem provincie a jedním z významnějších obchodních a výrobních center římského impéria na sever od Alp. Od 4. století zde bylo sídlo biskupství. Ve středověku byl Kolín největším městem v Německu.

11. května 2018 – Městský park – Sirka

Katedrála svatého Petra, založená 1248 a dostavěná až v letech 1848–1880, patří k největším gotickým stavbám v Evropě a její věže dosahují výšky 157 m. Radnice s mohutnou gotickou věží a renesančním podloubím byla vystavěna roku 1414.

Zoologická zahrada v Kolíně nad Rýnem byla založena roku 1860 a patří tak mezi nejstarší ZOO v Německu. Na 20 hektarech je přes 7000 zvířat ze 700 druhů. V ZOO najdete velkou expozici věnovanou slonům. V roce 2000 byl otevřen pavilon, který napodobuje deštný prales, kde se můžete procházet mezi volně poletujícími ptáky.

Köln Hauptbahnhof je významný železniční uzel, kde jezdí vlaky ICE a TGV a zajišťují dálkové spoje na všechny strany. Dnešnímu hlavnímu nádraží předcházelo několik menších železničních stanic umístěných v okolí centra města, provozovalo je více železničních společností.

11. května 2018 – Souprava tažená lokomotivou Tillig dopravce TRI na hlavním nádraží – Sirka

Od roku 1975 na místní železnici funguje systém regionální dráhy S-Bahn. Tvoří jej především Linky S11 a S12 jedoucí po dvou trasách z východu na západ města, přičemž linka S11 pokračuje na sever až do města Düsseldorf. Do Kolína zajíždí také linka S6 systému S-Bahn Porýní-Porůří z města Essen. V noci je linka S12 označena jako S19 a jezdí přímo na kolínské letiště.

11. května 2018 – Souprava kolínského S-Bahnu na lince S12 u výstaviště – Sirka

První koněspřežnou tramvaj začala v Kolíně nad Rýnem provozovat soukromá dopravní společnost roku 1877. Po převzetí tehdy již dvou tratí městem, v roce 1900, došlo k elektrifikaci sítě. V letech 1904 až 1912 došlo k výstavbě hned několika tratí vyjíždějících z města ven a zajišťujících dopravu v regionu.

Od roku 1963 byla započata přestavba kolejové sítě v centru města, kde většina tras byla přemístěna do podzemních tunelů a tramvaje zde tak působí spíše jako metro. Dnes městskou dopravu obstarává 11 linek rychlodrážních tramvají o celkové délce 195 km, což z ní dělá po Melbourne (256 km) a Petrohradu (205 km) třetí největší tramvajovou síť na světě. Linky zasahují také do sousedních měst Bonn a Leverkusen.

Železniční a tramvajovou dopravu doplňuje přibližně 70 autobusových linek, označené 120 až 196. Druhou číslici v označení vždy tvoří čtvrť, ve které je provozovaná (například 12x pro čtvrť Chorweiler), linky 17x jsou tangenciální posily ve špičkách, 18x linky na zavolání do velmi slabě vytížených oblastí a 19x školní spoje.

11. května 2018 – Kloubový autobus VDL Citea Electric na lince číslo 133 – Sirka

Od roku 1957 funguje jako místní doprava v Kolíně nad Rýnem také lanová dráha, spojující místní zoo a Rheinpark. Její délka je 935 metrů, jízdní doba je přibližně 6 minut. Provoz je pouze sezónní, od března do listopadu.

Leteckou dopravu zajišťuje mezinárodní letiště Kolín/Bonn (CGN) asi 15 km jižně od centra města (16 km severně z centra města Bonn). Jedná se o šesté největší letiště v Německu. Postaveno bylo roku 1939, původně pro Luftwaffe. Dnes je civilní, s dvěma terminály, a odbavuje přibližně 10 milionů cestujících ročně.

Zdroje: web cs.wikipedia.org (Kolín nad Rýnem, Köln Hauptbahnhof, Letiště Kolín/Bonn, Městská dráha v Kolíně nad Rýnem), web de.wikipedia.org (Kölner Seilbahn, Kölner Verkehrs-Betriebe, S-Bahn Köln), web turistika.cz (Zoologická zahrada v Kolíně nad Rýnem)

Podobné příspěvky

Napsat komentář