|

BASILEJ

7. prosince 2019 – Souprava vozů Schindler Be na lince číslo 6 poblíž zastávky Přístav (Schifflände) – Pavel Hypš

Basilej (německy Basel) je město Švýcarsku, ležící nedaleko trojmezí Švýcarsko – Francie – Německo, na řece Rýn. Žije zde necelých 180 tisíc obyvatel, což z ní činí po Curychu a Ženevě třetí největší město v zemi.

7. prosince 2019 – Tržní náměstí Marktplatz s radnicí – Pavel Hypš

Město bylo založeno Římany roku 44 před naším letopočtem. Název vznikl odvozením Basilias, tedy král. V 7. století zde bylo založeno biskupství. Po zničení města Maďary v roce 917 bylo město opevněno. Po celé řadě bitev došlo k jeho připojení ke Švýcarské konfederaci až v roce 1501.

7. prosince 2019 – Vánoční trhy na Chrámovém náměstí Münsterplatz – Pavel Hypš

Centrálním náměstím Basileje je Markplatz, kde se pravidelně konají rozsáhlé trhy. V samotném centru města se nachází katedrála Münster, stavěná od roku 1019 téměř 500 let, kde je mj. pochován Erasmus Rotterdamský. Jednou z nejpopulárnějších atrakcí města je rozsáhlá pohyblivá Tinguelliho fontána.

7. prosince 2019 – Pohyblivá Tinguelliho fontána – Pavel Hypš

Z basilejského nádraží vyjíždějí přímé vlaky jak do celého Švýcarska, tak do Francie i Německa. Zajímavostí je, že zde nacházejí hned tři velká nádraží. Z nádraží Basel SBB jezdí vlaky do Curychu, Bernu, Luzernu nebo Delmontu, z nádraží Basel SNCF do Mulhouse a Paříže nebo Bruselu, a z nádraží Badische Bahnhof vlaky Deutsche Bahn do Německa.

7. prosince 2019 – Hlavní basilejské nádraží SBB – Pavel Hypš

Basilejská regionální železnice S-Bahn (od roku 2018 pod názvem Trireno) se skládá z osmi linek, linky S5 a S9 nevedou však přes město Basilej. Síť zahrnuje 108 stanic v okolní aglomeraci, přičemž 47 je jich ve Švýcarsku, 54 v Německu a 7 ve Francii. Provoz je zajišťován čtyřmi železničními dopravci ze všech tří zemí. Na hlavních úsecích je celodenně a celotýdenně veden půlhodinový interval.

8. prosince 2019 – Jednotka Stadler Flirt na lince S3 ve stanici Basel SBB – Pavel Hypš

Počátky tramvajového provozu v Basileji sahají až do roku 1895, kdy byl zahájen provoz na elektrické dráze, spojující dnešní vlaková nádraží Basel SBB a Badische Bahnhof. Již počátkem 20. století došlo k výstavbě tratí daleko od centra města, přes francouzské i německé hranice. Válečné konflikty však provoz na přeshraničních úsecích zastavily. Pokud nepočítáme krátký úsek přes obec Leymen na lince číslo 10, se tramvaje do Německa vrátily roku 2015, do Francie až v roce 2017.

8. prosince 2019 – Vůz Siemens Combino na lince číslo 8 přijíždí do stanice Zoo Bachetten – Pavel Hypš

Tramvajová síť v Basileji je dnes velmi rozsáhlá. Její délka je přes 80 km a v provozu je 13 linek, projíždějících 19 městských čtvrtí. Městský dopravce provozuje své linky především zelenými nízkopodlažními tramvajemi Siemens Combino.

7. prosince 2019 – Setkání starších vozů Schindler Be na lince 6 v zastávce Marktplatz – Pavel Hypš

Ne všechny tramvajové linky však provozuje městský dopravce BVB. Tramvajové linky jedoucí do vzdálenějších míst v regionu má na starost krajský dopravce BLT a jsou lehce rozeznatelné, podle žlutého nátěru. Dnes se jedná o linky číslo 10, N10, 11, E11, N11 a 17.

7. prosince 2019 – Vůz Stadler Tango na lince číslo 11 přijíždí k basilejskému nádraží – Pavel Hypš

S ohledem na rozsah tramvajové sítě je jasné, že autobusové linky v Basileji plní pouze doplňující vztahy, avšak i tangenciálně v širším centru města. Jejich provoz zajišťují jak obě „tramvajové“ firmy, tak několik soukromníků a také basilejská pobočka německých Deutsche Bahn. Čistě městských autobusových linek najdeme v Basileji patnáct.

7. prosince 2019 – Mercedes-Benz Citaro G na lince číslo 34 v zastávce Rýnská alej Rheingasse – Pavel Hypš

Ještě v nedávné minulosti jsme se mohli v Basileji setkat také s trolejbusy. Jejich provoz byl zahájen roku 1941, ukončen pak v roce 2008. V době zániku byly v provozu tři linky, ovšem ve velmi podobných trasách. Jejich provoz byl zajišťován vozy Neoplan N6020. Nahrazeny byly částečně autobusy.

26. dubna 2008 – Neoplan N6020 na lince číslo 31 projíždí Weinstainovo náměstí – NadzórRuchu, web phototrans.eu

Zdroje: web wikipedia.cz (Basilej), web wikipedia.de (Basler Verkehrs-Betriebe, S-Bahn Basel, Strassenbahn Basel)

Podobné příspěvky

Napsat komentář