|

LIEPĀJA

Liepāja je se svými více než 70 tisíci obyvateli třetím největším městem Lotyšska. Leží na západním pobřeží, u Baltského moře, a tvoří pro Lotyšsko velmi významný přístav. Město se nachází v historické Kuronsko, přibližně 200 km od hlavního města Rigy.

14. srpna 2018 – Náměstí Kuršu iela – Pavel Hypš

První písemná zmínka o Liepāje pochází z roku 1253, městská práva však získala až v roce 1625. Název Liepāja je odvozen od lotyšského výrazu liiv (písek), nikoli od lípy, která je ovšem vyobrazena v městském znaku.

14. srpna 2018 – Kostel svatého Alekseje – Pavel Hypš

Kromě náměstí a jeho okolí, podobně jako je tomu v řadě dalších měst, najdeme velmi turisticky oblíbená místa v satelitní čtvrti Karosta. K městu bylo připojeno roku 1890, a nejoblíbenější památkou je místní vězeňský areál.

14. srpna 2018 – Bývalé vězení v Karostě – Pavel Hypš

Liepājský přístav nikdy nezamrzá a je velmi významným uzlem především pro nákladní dopravu. Vypravována je od však pravidelná trajektu do německého přístavu Travemünde poblíž hanzovního města Lübeck.

14. srpna 2018 – Nákladní přístav v Liepāje – Pavel Hypš

Liepāja je jedno ze tří měst v Lotyšsku s tramvajovým provozem. Provoz zde byl zahájen roku 1899 a jedná se o nejstarší tramvajový provoz v pobaltských státech. Od roku 1976 je v provozu pouze jediná linka, která se však v roce 2013 dočkala prodloužení.

1919 – Dobová pohlednice tramvajového provozu v ulici Rigas iela – sbírka města Liepāja

Jedná se o jedinou dochovanou lotyšskou tramvajovou síť o rozchodu 1000 mm. Provoz je zajištěn pouze tramvajemi československé výroby Tatra KT4D, kterých má město k dispozici 16. Pět z nich bylo původní dodaných pro Liepāju, zbytek jsou vozy koupené ojeté z německých měst Chotěbuz, Gera a Erfurt.

13. srpna 2018 – Vůz Tatra KT4 na jediné lince T v zastávce Cieceres iela – Pavel Hypš

Zajímavá je také tramvajová vozovna v Liepāje. Jedná se totiž o původní budovu z roku 1899, která zde přežila i opakované přerušování provozu během válečných konfliktů a náletů na město. Ještě donedávna se muselo do vozovny jen couvat, dnes je již umožněn vjezd i výjezd obousměrně.

14. srpna 2018 – Pohled na vozovnu z ulice Rigas iela – Pavel Hypš

Součástí městské dopravy v Liepāje je také síť autobusových linek. Jejich provoz, na rozdíl od tramvajové linky, zajišťuje firma „Liepājas autobusu parks (LAP)“. Pět městských linek zajíždí také do sousedního města Grobina.

14. srpna 2018 – Setkání vozů Solaris Urbino 12 na linkách číslo 1 a 3 v obratišti Pulkveža Brieža iela – Pavel Hypš

Většinu vozového parku dopravce LAP tvoří autobusy Solaris Urbino 12 třetí generace, dodané všechny v roce 2015. Výjimku tvoří čtyři částečně nízkopodlažní vozy Volvo 8700 LE z roku 2009 a jeden vůz Volvo B10L z roku 2011. Na méně vytížených linkách jezdí midibusy Mercedes-Benz Sprinter. Mezi lety 2010 až 2015 zajišťoval místní linky také jeden vůz české výroby, SOR BN12, později odkoupený dopravcem KAD Vrchlabí pro provoz na městské dopravě ve Špindlerově Mlýně a Vrchlabí.

14. srpna 2018 – Vůz Volvo 8700 LE na lince číslo 2 v zastávce Klaipēdas iela – Pavel Hypš

Mimo místní městskou dopravu se jedná o velmi významného dopravce regionálních autobusových linek v Lotyšsku. Významnými cíli autobusových linek je především Riga. Jednou za den jezdí z náměstí v Liepāje také mezinárodní linka dopravce Ecolines do litevské Klaipedy.

13. srpna 2018 – MAN Lion´s City Regio na autobusovém nádraží – Pavel Hypš

Železniční dopravě v Liepāje je dnes již spíše skanzen odkazující na minulost. V osobní dopravě jsou vedeny z Liepāji dva páry osobních vlaků týdně do Jelgavy, na zbylých dvou tratích je provoz zrušen. Trať do Jelgavy je však silně využívána nákladní dopravou.

14. srpna 2018 – Železniční stanice Liepāja – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Liepāja, Lübeck, Tramvajová doprava v Liepāji), web phototrans.eu, web seznam-autobusu.cz

Podobné příspěvky