|

TRENČÍN

Trenčín (maďarsky Trencsén, německy Trentschin, latinsky Trentsinium nebo Laugaricio) je krajské a okresní město na západě Slovenska na řece Váh, 109 km severovýchodně od Bratislavy, 12 km od hranic s Českem. V roce 2009 zde žilo 56 514 obyvatel.

23. května 2016 – Mírové náměstí v centru města – Pavel Hypš

Díky geografické a strategické poloze v údolí řeky Váh patřil Trenčín od nepaměti k nejvýznamnějším městům na Slovensku. O osídlení trenčínské lokality již v době kamenné svědčí několik archeologické nálezy. Král Zikmund povýšil roku 1412 Trenčín na svobodné královské město.

23. května 2016 – Latinský nápis ve skále, pocházející z 2. století našeho letopočtu – Pavel Hypš

Trenčínský hrad stojí na skalní výšině, pod kterou původně tekla řeka Váh, jejíž koryto se později posunulo dál. V současné době je pod skálou centrum města a silniční komunikace. Už ve 2. století vznikl na skále kamenný hrad. Rozšiřoval se od 13. století.

23. května 2016 – Schody stoupající k trenčínskému hradu – Pavel Hypš

Městem Trenčín procházejí 2 železniční tratě: číslo 120 Bratislava – Žilina a číslo 143 Trenčín – Chynorany. V současnosti se pracuje na modernizaci železničního průtahu městem, staví se nový železniční most, postavena je nová letní plovárna, protože stará ustoupila novému mostu.

23. května 2016 – Souprava tažené lokomotivou řady 240 odstavená na trenčínském nádraží – Pavel Hypš

Městskou hromadnou dopravu v Trenčíně zajišťují výhradně autobusy SAD Trenčín. Po městě jezdí autobusové linky číslo 1 až 28 a noční spoj číslo 50. V minulosti se uvažovalo i o trolejbusové dopravě (známé jsou plány propojit Trenčín s Dubnicí), tato myšlenka však později upadla a naplno se rozšířila jen autobusová doprava.

23. května 2016 – Karosa B952E na městské lince číslo 23 v autobusovém terminálu – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.cz (Trenčín), web wikipedia.sk (Trenčín)

Podobné příspěvky

4 Komentáře

  1. Pingback: deep nude

Napsat komentář