|

PRIEVIDZA

Prievidza (maďarsky Privigye, německy Priwitz) je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde necelých 50 tisíc obyvatel. Město leží na řece Nitra, v hornonitranské kotlině. Přímo sousedí s městem lázeňským městem Bojnice.

23. května 2016 – Celkový pohled na hornonitranskou kotlinu s městem Prievidza od Bojnic – Pavel Hypš

První zmínka o dnešním městě je z roku 1113, městská práva získala pak až v roce 1383 a stala se významným centrem jak řemesel, tak i obchodu. Ve 14. století zde vznikl gotický kostel a na konci 17. století klášter.

23. května 2016 – Náměstí Sľobody v Prievidze – Pavel Hypš

Nejvýznamnější památkou v Prievidze je piaristický římskokatolický Kostel Nejsvětější Trojice. Se stavbou se začalo v roce 1666, podle návrhu italského architekta Biberelliho. Stavbu kostela dokončil v polovině 18. století řeholní stavitel H. Hanghe. Dnes je jednou z nejkrásnějších barokních staveb ve střední Evropě.

23. května 2016 – Kostel Nejsvětější Trojice – Pavel Hypš

Železniční stanice Prievidza je hlavní železniční nádraží v Prievidzi. Tvoří důležitý regionální dopravní uzel, který je křižovatkou tratí z Ponitrie, Turca a lokální tratě z Nitranského Pravna (pravidelná osobní doprava na trati Prievidza – Nitrianske Pravno je od 7. prosince 2012 zastavena).

23. května 2016 – Nádraží v Prievidze – Pavel Hypš

Městskou hromadnou dopravu na základě smluvního vztahu s městem Prievidza provozuje společnost SAD Prievidza, na sedmnácti linkách, charakteristickými žlutými autobusy. Síť linek vede i do sousedního města Bojnice.

23. května 2016 – SOR BN9,5 na lince číslo 3 projíždí autobusovým stanovištěm – Pavel Hypš

Zdroje: web wikipedia.sk (Prievidza)

Podobné příspěvky

Jeden komentář

  1. Pingback: Bergara rifles

Napsat komentář